G125-MH10805M4-2AD2ADP
DigiKey Part Number
952-G125-MH10805M4-2AD2ADP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH10805M4-2AD2ADP
Description
CONN HDR 4PWR 8SIG PCB VERT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 (8 + 4 Power) position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH10805M4-2AD2ADP Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Packaging
Strip
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Voltage Rating
450V