GSEDC5B250
DigiKey Part Number
4786-GSEDC5B250TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSEDC5B250CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSEDC5B250DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSEDC5B250
Description
TVS DIODE 5VWM 25VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25V (Typ) Clamp 13.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
350W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
25pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V (Typ)