EVG240A048EA36B50003D
EVG240A048EA36B50003D
DigiKey Part Number
1939-EVG240A048EA36B50003D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVG240A048EA36B50003D
Detailed Description
16.40' (5.00m) Power Cord Adapter Black SAE J3400 (NACS) To Cable
Category
Wire Gauge
8 AWG, 10 AWG, 22 AWG
Voltage Rating
240V
Current Rating (Amps)
48A
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C