EVG240A032EA10B50003D
EVG240A032EA10B50003D
DigiKey Part Number
1939-EVG240A032EA10B50003D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVG240A032EA10B50003D
Description
EV PLUG NACS TO STRIP 5M CABLE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.40' (5.00m) Power Cord Black SAE J3400 (NACS) To Cable
Category
Wire Gauge
10 AWG, 18 AWG
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Unshielded
Series
Length
16.40' (5.00m)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Voltage Rating
240V
Style
Male Plug to Leads
Current Rating (Amps)
32A
1st Connector
SAE J3400 (NACS)
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C