EVC250A040EA31B50002W
DigiKey Part Number
1939-EVC250A040EA31B50002W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVC250A040EA31B50002W
Description
EV PLUG TYPE 1, 5M CABLE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.40' (5.00m) Power Cord Adapter Black EV Type 1 To 4 Ring Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVC250A040EA31B50002W Models
Category
Wire Gauge
8 AWG, 9 AWG, 20 AWG
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Unshielded
Series
Length
16.40' (5.00m)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Voltage Rating
250V
Style
Female Sockets (Slots) to Leads
Current Rating (Amps)
40A
1st Connector
EV Type 1
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C