ESB750C150EA38B10001W
DigiKey Part Number
1939-ESB750C150EA38B10001W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESB750C150EA38B10001W
Description
FEMALE RECEPTACLE EV SAE COMB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.28' (1.00m) Power Cord Inlet Black EV Type 1 To Cable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESB750C150EA38B10001W Models
Category
Number of Conductors
5 Power, 2 Signal
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Unshielded
Series
Length
3.28' (1.00m)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Voltage Rating
250VAC, 750VDC
Style
Female Plug to Leads
Current Rating (Amps)
32A, 150A
1st Connector
EV Type 1
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C