FFC2B29-30-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B29-30-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B29-30-G
Description
CONN FFC FPC 30POS 0.5MM R/A
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B29-30-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Natural
Height Above Board
0.102" (2.60mm)