FFC2B16-10-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FFC2B16-10-T
DigiKey Part Number
2073-FFC2B16-10-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B16-10-T
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FFC2B16-10-T Models
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
GCT
Cable End Type
Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Thermoplastic
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Voltage Rating
50V
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
0.4A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.079" (2.00mm)