FFC2A36-30-0-T-R
DigiKey Part Number
2073-FFC2A36-30-0-T-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2A36-30-0-T-RCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2A36-30-0-T-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2A36-30-0-T-R
Description
30W, 0.5MM, FFC CON, VERT, FLIP-
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A per Contact
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.205" (5.20mm)