DCJ250-10-A-K1-K
DigiKey Part Number
2073-DCJ250-10-A-K1-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCJ250-10-A-K1-K
Description
DC POWER JACK, THRU HOLE, HORIZO
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217") Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCJ250-10-A-K1-K Models
Category
Termination
Kinked Pin, Solder Eyelet
Manufacturer
GCT
Shielding
Unshielded
Series
Voltage - Rated
20VDC
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
5 A
Part Status
Last Time Buy
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Jack
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Gender
Male
Contact Material - Plating
Silver
Industry Recognized Mating Diameter
2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217")
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actual Diameter
0.098" (2.50mm ID), 0.248" (6.30mm OD)