BC085-16-A-0390-L-D
DigiKey Part Number
2073-BC085-16-A-0390-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC085-16-A-0390-L-D
Description
16W, 1.0MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Detailed Description
16 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BC085-16-A-0390-L-D Models
Packaging
Tube
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)