BC085-16-A-0390-L-C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BC085-16-A-0390-L-C |
Description | 16W, 1.0MM PITCH SOCKET, DIL, SM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BC085-16-A-0390-L-C Models |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Color Black |
Part Status Active | Insulation Height 0.089" (2.26mm) |
Connector Type | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Pitch - Mating | Voltage Rating 250VAC/DC |
Number of Rows 2 | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm) | Contact Shape Square |