BC084-12-A-0390-L-C
DigiKey Part Number
2073-BC084-12-A-0390-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC084-12-A-0390-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC084-12-A-0390-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC084-12-A-0390-L-C
Description
CONN RCPT 12POS 0.039 GOLD SMD
Detailed Description
12 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BC084-12-A-0390-L-C Models
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)