MGDDI-60-R-E
DigiKey Part Number
2551-MGDDI-60-R-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGDDI-60-R-E
Description
DC DC CONVERTER 12V 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V 12V 2.5A, 2.5A 12V - 160V Input
Category
Current - Output (Max)
2.5A, 2.5A
Mfr
Power (Watts)
60 W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Active
Features
Baseplate
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
91%
Voltage - Input (Min)
12V
Voltage - Input (Max)
160V
Package / Case
17-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.86" L x 1.89" W x 0.49" H (72.7mm x 47.9mm x 12.5mm)
Voltage - Output 2
12V