ESNU-12-50-P-A
DigiKey Part Number
2171-ESNU-12-50-P-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESNU-12-50-P-A
Description
STANDARDS-BASED CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Round Cylinder Single Acting 1.969" (50.00mm)
Category
Stroke Length
1.969" (50.00mm)
Manufacturer
Festo Corporation
Operation
Single Acting
Series
Operating Pressure
21.8 ~ 145 PSI (1.5 ~ 10 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
M5
Part Status
Active
Features
ISO Standardized
Type
Linear Actuator
Shaft Detail
External Thread M6
Construction
Round Cylinder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C