F-1250D01-01A
DigiKey Part Number
5030-F-1250D01-01A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F-1250D01-01A
Description
1-1/4" BORE 1" STROKE ROUNDBODY
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Round Cylinder Double Acting 1.000" (25.40mm)
Category
Stroke Length
1.000" (25.40mm)
Manufacturer
Fabco-Air Inc.
Operation
Double Acting
Series
Operating Pressure
250 PSI (17.24 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
NPTF1/8
Part Status
Active
Shaft Detail
External Thread 7/16-20 UNF
Type
Linear Actuator
Operating Temperature
-23°C ~ 74°C