ESS010W-0500-18
DigiKey Part Number
ESS010W-0500-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESS010W-0500-18
Description
120 TO 277 VAC, 87% EFFICIENCY,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 10 ~ 18V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESS010W-0500-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
9 W
Series
Dimming
Analog, ELV, Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP64
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Type
Constant Current
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Voltage - Input (Min)
120VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Max)
277VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
10 ~ 18V