EBR020U-0500-37
DigiKey Part Number
1800-1051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBR020U-0500-37
Description
LED DRIVER CC AC/DC 25-37V 500MA
Detailed Description
500mA 25 ~ 37V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
EBR020U-0500-37 Models
Power (Watts)
19 W
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Efficiency
87%
Size / Dimension
2.28" Dia x 1.25" H (57.9mm x 31.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
132VAC
Voltage - Output
25 ~ 37V
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA