FTE20-BI13AA11
DigiKey Part Number
4614-FTE20-BI13AA11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTE20-BI13AA11
Description
SEN LVL GRAN SLD SWITCH BINARY
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Granular Solids Level Sensor Switch Binary Output Male 1 1/2" (38.1mm) G
Category
Output Configuration
Binary
Manufacturer
Endress+Hauser
Current
10 A
Series
Switch Actuation Level
2.953" (75mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Male 1 1/2" (38.1mm) G
Part Status
Active
Material - Housing & Prism
Polycarbonate
Type
Granular Solids
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Output Type
Switch
Voltage Rating
20V ~ 28V