PRI-51/16A
DigiKey Part Number
5132-PRI-51/16A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRI-51/16A
Description
1PHASE CURRENT MONITORING RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensing AC/DC 24 ~ 240VAC, 24VDC
Category
Trip Range
1.6 ~ 16A AC
Manufacturer
ELKO EP North America
Delay Time
0.5 Sec ~ 10 Sec
Series
Voltage - Supply
24 ~ 240VAC, 24VDC
Packaging
Bulk
Output Type
Relay
Part Status
Active
Circuit
SPDT (1 Form C)
Type
Current Sensing AC/DC
Mounting Type
DIN Rail
Trip Status
Energized High/Low
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C