C1D0206N-A
DigiKey Part Number
451-1001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1D0206N-A
Description
SWITCH ROTARY 2-6POS 100MA 125V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 2 ~ 6 Position DP6T 100mA (AC), 250mA (DC) 125 VAC Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Manufacturer
Electroswitch
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
9.52mm
Part Status
Active
Angle of Throw
30°
Number of Positions
2 ~ 6
Contact Material
Brass
Index Stops
Adjustable
Contact Finish
Silver
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
2
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
DP6T
Depth Behind Panel
20.60mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.76mm Dia
Current Rating (Amps)
100mA (AC), 250mA (DC)