ED-LENS-C-301200-10
DigiKey Part Number
4555-ED-LENS-C-301200-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED-LENS-C-301200-10
Description
C-MOUNT,10MP,FOCAL LENGTH 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wide Angle Lens F2.8 ~ F16 2/3" C-Mount
Category
Field of View
30.8° x 49.2°
Manufacturer
EDATEC
Working Distance
150mm (Min)
Series
TV Distortion
0.04%
Packaging
Box
Filter Size
M27 x P0.5
Part Status
Active
Diameter
29.0mm Dia
Type
Wide Angle
Length
51.4mm
Focal Length
12.0mm
Mounting Type
C-Mount
Focal Ratio
F2.8 ~ F16
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C