ECS-MPI4040R4-6R8-R
DigiKey Part Number
XC2337TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2337CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2337DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI4040R4-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 2.4A 91 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 2.4 A 91mOhm 1816 (4540 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-MPI4040R4-6R8-R Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
91mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
1816 (4540 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
3.2A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)