ECS-400-10-37B2-CKM-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-400-10-37B2-CKM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-400-10-37B2-CKM-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-400-10-37B2-CKM-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-400-10-37B2-CKM-TR
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-400-10-37B2-CKM-TR Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)