R2E220-RA44-14
DigiKey Part Number
381-2784-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E220-RA44-14
Description
220 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 220mm Dia Ball 529.7 CFM (14.83m³/min) 4 Wire Leads
Category
Power (Watts)
108W
Manufacturer
ebm-papst Inc.
RPM
2100 RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP44
Part Status
Active
Operating Temperature
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
UL
Size / Dimension
Round - 220mm Dia
Weight
2.9 lbs (1.3 kg)
Width
71.00mm
Voltage Range
100 ~ 130VAC