G2E108-AA05-44
DigiKey Part Number
381-3065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2E108-AA05-44
Description
FAN BLWR CENT 159X115MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 115VAC Rectangular - 159mm L x 168mm H (108mm Dia) Ball 91.0 CFM (2.55m³/min) 2 Wire Leads
Category
Bearing Type
Ball
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Fan Type
Blower, Centrifugal
Series
Noise
54.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
35.00W
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
115VAC
Weight
3 lbs (1.4 kg)
Size / Dimension
Rectangular - 159mm L x 168mm H (108mm Dia)
Material - Frame
Aluminum
Width
115.0mm