U280-W01-65C1-G
DigiKey Part Number
95-U280-W01-65C1-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-W01-65C1-G
Description
AC/DC WALL MNT ADAPT 5V-20V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V 65 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Current - Output (Max)
3A, 3A, 3A, 3A, 3.25A
Packaging
Box
Power (Watts)
65 W
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.21" L x 1.97" W x 1.13" H (56.1mm x 50.0mm x 28.7mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC