U280-001-W2-HG
DigiKey Part Number
TL2276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-001-W2-HG
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.2V 13W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.2V 13 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Power (Watts)
13 W
Packaging
Bulk
Applications
Medical
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.80" L x 1.16" W x 1.24" H (71.0mm x 29.5mm x 31.5mm)
Voltage - Input
100 ~ 250 VAC
Approval Agency
CSA, UL
Voltage - Output
5.2V