WCLA2520V1-100-R
DigiKey Part Number
283-WCLA2520V1-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCLA2520V1-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCLA2520V1-100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCLA2520V1-100-R
Description
FIXED IND 10UH 392MA 860 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 392 mA 860mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
860mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
28MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.115" L x 0.098" W (2.92mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)