WCLA2012V1-222-R
DigiKey Part Number
283-WCLA2012V1-222-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCLA2012V1-222-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCLA2012V1-222-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCLA2012V1-222-R
Description
FIXED IND 2.2UH 150MA 4.2 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 150 mA 4.2Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Category
Q @ Freq
16 @ 7.9MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
50MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0805
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)
DC Resistance (DCR)
4.2Ohm Max