WCLA2012V1-122-R
DigiKey Part Number
283-WCLA2012V1-122-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCLA2012V1-122-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCLA2012V1-122-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCLA2012V1-122-R
Description
FIXED IND 1.2UH 170MA 2.55 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 170 mA 2.55Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Category
Q @ Freq
18 @ 50MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
180MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0805
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)
DC Resistance (DCR)
2.55Ohm Max