WCLA1005V1-2R2-R
DigiKey Part Number
283-WCLA1005V1-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCLA1005V1-2R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCLA1005V1-2R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCLA1005V1-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2NH 960MA 70 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 nH Unshielded Wirewound Inductor 960 mA 70mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
Q @ Freq
18 @ 250MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
6GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max