TV1635-3R0356-R
DigiKey Part Number
283-4672-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV1635-3R0356-R
Description
CAP 35F -10% +30% 3V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 15mOhm 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
35 F
Size / Dimension
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.496" (38.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm