TR/3216TD10-R
DigiKey Part Number
283-2804-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-2804-1-ND - Cut Tape (CT)
283-2804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR/3216TD10-R
Description
FUSE BRD MNT 10A 32VAC/VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR/3216TD10-R Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
54.4
Approval Agency
cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.039" H (3.20mm x 1.60mm x 1.00mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.006 Ohms