TR/3216FF500-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR/3216FF500-R |
Description | FUSE BRD MT 500MA 32VAC 63VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 mA 32 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TR/3216FF500-R Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Active | Melting I²t 0.0019 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency CSA, UL |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.90mm) |
Voltage Rating - AC 32 V | DC Cold Resistance 0.98 Ohms |