TR-0603HV500-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR-0603HV500-R |
Description | FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Fast Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 0.0019 |
Part Status Active | Approval Agency CQC, UL |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 1.025 Ohms |