TR-0603HV500-R
DigiKey Part Number
283-TR-0603HV500-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR-0603HV500-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-TR-0603HV500-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR-0603HV500-R
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.0019
Part Status
Active
Approval Agency
CQC, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.025 Ohms