TR/0603FA3.5-R
DigiKey Part Number
283-2562-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-2562-1-ND - Cut Tape (CT)
283-2562-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR/0603FA3.5-R
Description
FUSE BRD MT 3.5A 32VAC/VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 A 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR/0603FA3.5-R Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.12
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.022 Ohms