TR/0603FA3.5-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR/0603FA3.5-R |
Description | FUSE BRD MT 3.5A 32VAC/VDC 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.5 A 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TR/0603FA3.5-R Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A |
Part Status Active | Melting I²t 0.12 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency CSA, UL |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm) |
Voltage Rating - AC 32 V | DC Cold Resistance 0.022 Ohms |