SMBJ48AH
DigiKey Part Number
283-SMBJ48AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ48AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ48AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48AH
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V