SMBJ150CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ150CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ150CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ150CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ150CAH
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V