SDCH1V5020-101M-R
DigiKey Part Number
283-SDCH1V5020-101M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCH1V5020-101M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCH1V5020-101M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCH1V5020-101M-R
Description
FIXED IND 100UH 500MA 1.277 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Semi-Shielded Inductor 500 mA 1.277Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
550mA
DC Resistance (DCR)
1.277Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)