SCF4030-12-01
DigiKey Part Number
283-SCF4030-12-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SCF4030-12-01CT-ND - Cut Tape (CT)
283-SCF4030-12-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF4030-12-01
Description
FUSE TRIGGERABLE 12A 36V 1 CELL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12A 36 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Battery Protection
Series
Features
3 ~ 4.5V Triggerable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Mounting Type
Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Fuse Type
Board Mount
Package / Case
1612 (4030 Metric)
Current Rating (Amps)
12A
Size / Dimension
0.157" L x 0.118" W x 0.035" H (4.00mm x 3.00mm x 0.90mm)
Voltage Rating - DC
36 VDC
DC Cold Resistance
0.001 Ohms