PTR030V0900-BK
DigiKey Part Number
283-PTR030V0900-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0900-BK
Description
PTC RESET FUSE 30V 9A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 9 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
20 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.949" L x 0.118" W (24.10mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
9 A
Height - Seated (Max)
1.169" (29.70mm)
Current - Trip (It)
18 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
100 A