PTR030V0250-TR
DigiKey Part Number
283-PTR030V0250-TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTR030V0250-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0250-TR
Description
PTC RESET FUSE 30V 2.5A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 2.5 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
10.3 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
70 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.5 A
Height - Seated (Max)
0.720" (18.30mm)
Current - Trip (It)
5 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A