PCA1V3230-6R8-R
DigiKey Part Number
283-PCA1V3230-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PCA1V3230-6R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-PCA1V3230-6R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA1V3230-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 1.36A 240 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.36 A 240mOhm Max 1210 (3225 Metric)
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 140°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)