PCA1V3223-2R7-R
DigiKey Part Number
283-PCA1V3223-2R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PCA1V3223-2R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-PCA1V3223-2R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA1V3223-2R7-R
Description
FIXED IND 2.7UH 975MA 220 MOHM
Detailed Description
2.7 µH Unshielded Wirewound Inductor 975 mA 220mOhm Max 1210 (3225 Metric)
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
200MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
975mA
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)