PCA1V3223-100-R
DigiKey Part Number
283-PCA1V3223-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PCA1V3223-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-PCA1V3223-100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA1V3223-100-R
Description
FIXED IND 10UH 700MA 400 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 400mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1210
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)