MOVS4032V460
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V460TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS4032V460CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS4032V460DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V460
Description
VARISTOR 750V 1.2KA 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
750 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOVS4032V460 Models
Category
Varistor Voltage (Typ)
750 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Varistor Voltage (Max)
825 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
460 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
615 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Min)
675 V