MFBA2V1608P-471-R
DigiKey Part Number
283-MFBA2V1608P-471-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBA2V1608P-471-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBA2V1608P-471-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBA2V1608P-471-R
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 1LN
Detailed Description
470 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2A 90mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
90mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
470 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Max)
2A